Portugalski unikat na zakupach.

SIBS chce konsolidować rynek agentów rozliczeniowych

PayTel Portugalski unikat na zakupach.

Źródło: Pb.pl

Firma znana w Portugalii jak u nas Biedronka chce znaleźć się w top 3 agentów rozliczeniowych. Jest skłonna kupić każdego konkurenta.

Zakup w 2018 r. większościowych udziałów PayTela był pierwszą akwizycją portugalskiej grupy, która przez prawie cztery dekady istnienia rosła organicznie. Sprawdziło się powiedzenie, że apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Nazwa SIBS Group niewiele mówi Polakom. W Portugalii natomiast jest znana tak dobrze jak u nas np. Biedronka. To specyficzna firma, będąca owocem inicjatywy międzybankowej o unikatowej skali w Europie. Została powołana przez portugalskie banki jako spółka serwisowa, zarządzającą i obsługująca infrastrukturę płatniczą – bankomaty i terminale płatnicze – oraz przetwarzająca transakcje. Udało się też stworzyć m.in. niezwykle funkcjonalną sieć bankomatową Multibanco, dostępną dla klientów wszystkich banków, z wieloma bardzo ciekawymi funkcjami, jak kupno biletów na usługi transportu publicznego czy dokonywanie płatności publicznych. Przed dekadą, kiedy bankowość internetowa, nie mówiąc o mobilnej, nie była jeszcze tak rozwinięta jak obecnie, Multibanco oferował istotną wartość dodaną.

Dobry początek

SIBS ma też bardzo ciekawą aplikację mobilną – MB WAY, której możliwości są zbliżone do Blika. Aplikacja, starsza od niego raptem o kilka miesięcy, pozwala wypłacać gotówkę z bankomatu, zlecać przelewy itp.

SIBS w Polsce działa od 2009 r., ale bardzo długo robił to w mikroskali. Początkowo grupa była zainteresowana bankomatami i replikacją rozwiązań znanych z Multibanco. Rynek bankomatowy w Polsce ma jednak zupełnie inną charakterystykę niż w Portugalii. Dlatego SIBS postanowił wejść na rynek rozliczeń płatności.

PayTel, należący do grupy Comp, był jednym z najmniejszych agentów rozliczeniowych na rynku. Portugalczycy weszli jednak do spółki w dobrym momencie, tuż po starcie Polski Bezgotówkowej, programu subsydiowania instalacji terminali płatniczych.

To był lewar, który pozwolił PayTelowi zaistnieć na rynku terminalowym. W 2018 r. miał w nim znikome udziały rzędu 2-3 proc. Dzisiaj można oszacować je na 7 proc. Od 2018 r. liczba terminali z logo PayTela wzrosła o 316 proc., liczba klientów o 262 proc., a wolumen transakcji o 242 proc.

– mówi Bartosz Berestecki, Prezes Spółki.

Cały rynek urósł dzięki programowi Polska Bezgotówkowa. Jest on niezwykle konkurencyjny, dlatego szczególnie cieszy nas duży udział PayTela w sprzedaży terminali w ramach programu Polska Bezgotówkowa, wynoszący 14-15 proc.

– mówi Madalena Tomé, Prezes SIBS Group.

Łowca okazji

PayTel działa na silnie rosnącym rynku. Liczba terminali w Polsce wzrosła niemal dwukrotnie od przejęcia spółki: z 704 tys. w połowie 2018 r. do 1,2 mln na koniec trzeciego kwartału 2022 r.

Rynek agentów rozliczeniowych jest dosyć rozproszony i czeka go konsolidacja. Jesteśmy zainteresowani udziałem w tym procesie

deklaruje Madalena Tomé.

Którym graczem byłby zainteresowany SIBS?

Każdym. Aktywnie szukamy okazji inwestycyjnych, gdyż wierzymy w potencjał polskiego rynku. Docelowo chcielibyśmy znaleźć się w top 3 agentów rozliczeniowych

– mówi Madalena Tomé.

To bardzo ambitny cel, bo pierwsza trójka to obecnie zasiedziałe od lat na rynku firmy: eService, Polskie ePłatności i Polcard, wspierane przez silnych, międzynarodowych inwestorów (odpowiednio: EVO Payments, Nets i Fiserv). Z drugiej strony warto pamiętać, że Grupa SIBS jest zaliczana do pierwszej dziesiątki firm w Europie, działających w tym segmencie.

Działamy na ponad 20 rynkach na trzech kontynentach: w Europie, Afryce i Azji. Obsługujemy 150 mln użytkowników

– mówi Madalena Tomé.

Ważnym czynnikiem wzrostu na międzynarodowych rynkach może być dla SIBS współpraca z fintechem Vodeno. W ramach umowy podpisanej jesienią ubiegłego roku grupa ma udostępniać płatności w e-commerce.

Chcemy rozwijać się na lokalnych rynkach, na których usługi oferuje Vodeno. Interesuje nas również segment płatności transgranicznych

– mówi Madalena Tomé.

Publikacja z dnia: 02-04-2023. Link do artykułu: https://www.pb.pl/portugalski-unikat-na-zakupach-sibs-chce-konsolidowac-rynek-agentow-rozliczeniowych-1181716.

Potrzebujesz dodatkowych informacji?

Skontaktuj się z nami